GOLD 01.08.16

Zlato vykázalo nárůst své ceny

3.4.2018

Futures zlata v pondělí 2.dubna 2018 stouply, zatímco americký dolar (USD) se celý den snažil ubránit poklesu. Na US akciovém trhu došlo k poklesu a vypadalo to, že u některých indexů dojde k dlouho obávaným korekcím.

Pohyb ceny zlata směrem vzhůru přišel poté, co zlato dosáhlo třetího kvartálního nárůstu v řadě, i když je nutno poznamenat, že šlo o nejnižší tříměsíční nárůst za posledních sedm let. Červnové futures zlata stouply o 19,60 USD (o +1,4 % ceny) na 1 346,90 USD za unci během pondělního obchodního dne 2.dubna letošního roku 2018. Aktuálně během evropského úterního rána dne 3.dubna 2018, zhruba v čase 7:11 CET se investiční zlato na komoditním trhu obchodovalo na hodnotě ve výši 1.342,40 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,33 % své předchozí ceny a stávající korekce této ceny je dle analytiků důsledkem momentálního výběru zisků dosažených investory v předcházejícím období.

Za minulý týden, který byl označován v kalendáři letošního roku 2018 jako třináctý v pořadí investiční zlato spadlo o - 2,1 % své předchozí ceny a za celý březen tak ztratilo - 0,3 % své hodnoty. Za první kvartál si přitom polepšilo o + 0,7% své ceny. Dolarový index DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává dolar s šesti hlavními světovými měnami, strávil většinu dne 2.4.2018 v mínusu, ale nakonec se vrátil na prakticky stejnou hodnotu 90,01 USD bodů. Od začátku roku index klesl o - 0,2 % své bodové hodnoty. Zlato a americký dolar (USD) se většinou pohybují inverzně, protože slabší dolar činí zlato atraktivnější pro držitele jiných měn. Aktuálně během evropského úterního rána dne 3.4.2018 byl v zhruba čase 7:18 CET index DXY na hodnotě ve výši 89,97 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,09 % své předchozí bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Na akciovém trhu došlo k propadu a ani index Nasdaq se mu neubránil. Investory vylekal propad v akciích Amazonu, ke kterému došlo po negativně laděném tweetu od prezidenta Trumpa. Propad vyvolal na trhu nejistotu, ze které zlato jako bezpečné aktivum těží. Výběrový akciový index US trhu DJIA uzavřel obchodní den 2.dubna 2018 v celkové ztrátě – 458,92 bodů což v percentuálním vyjádření představuje jednodenní pokles o – 1,90 % své předchozí bodové hodnoty a uzavřel na hodnotě ve výši 23.644,19 bodů. Ani širšímu akciovému indexu amerického burzovního trhu S and P 500 se nevyhla citelná bodová ztráta a tento index zaznamenal denní pokles o – 2,23 % bodů. Akciový index US trhu složený převážně z akciových titulů technologických společností NASDAQ ukončil pondělní obchodní den 2.4.2018 se ztrátou ve výši – 2,74 % bodů.

Investoři se na trh vrátili po prodlouženém velikonočním víkendu a začali zpracovávat nové zprávy o vývoji obchodní války, ze které zlato také těží. Čína oznámila dovozní cla na zhruba 130 amerických produktů, včetně 25% daně na americké vepřové a 15% cla na ovoce. Naplnila tak svoji výhružku, že Trumpově administrativě oplatí uvalení cel na čínskou ocel a hliník. Podle Marshalla Gittlera, vrchního stratéga v ACLS Global, je těžké odhadnout, jak silný je dopad nové obchodní politiky USA. Trh zaplavují zprávy o kvartálních příjmech a bylo vidět, že americký dolar (USD) se během dne bude pohybovat téměř náhodně a to jak nahoru tak i dolů. Tento stav volatility směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám se dle finančních stratégů investičních bank promítne i do ceny investičního zlata na světovém komoditním trhu.