usbonds FX24

Výnosy z US dluhopisů po Powellově proslovu se již uklidnily

1.3.2018

Výnosy z dlouhodobých vládních US dluhopisů již ve středu28.2.2018 klesaly. Po vystoupení nového šéfa FED pana Jerome Powella začali dlouhodobé dluhopisy růst a naopak krátkodobé klesat v neobvyklém tempu.

Powell ve svém úterním dne 27.2.2018 vystoupení před americkým Kongresem kladl důraz na sílu americké ekonomiky a tím posílil obavy investorů, že centrální banka USA – FED (Federal Reserve System) zaujme agresivnější postoj. Tímto agresivnějším postojem dle ekonomických zpravodajů je to, že klíčový výbor centrální banky a to Federální výbor otevřeného trhu FOMC (Federal Open Market Committee) zvýší úrokové sazby vícekrát než dvakrát v letošním roce a zároveň o více bazických bodů než se v současnosti předpokládá.

Wall Street také vstřebává nová data o růstu americké ekonomiky ve čtvrtém kvartálu, která dostála očekáváním. Výnosy z 10-letého dluhopisu klesly o 2,1 bazických bodů na 2,889 %. Výnosy z dvouletého dluhopisu, který je nejcitlivější na změny v monetární politice, se udržely na 2,266 % a výnosy z 30-letého dluhopisu klesly o 2,8 bazických bodů na 3,147 %. Ceny dluhopisů a výnosy z nich se pohybují inverzně.

Daňové škrty a vyšší výdaje mohou poskytnout FED prostor k rychlejšímu než očekávanému zvyšování úrokových sazeb. Obavy z rychlejšího zvyšování sazeb způsobily rozruch během převážně klidnějšího dne, který postrádal typickou úroveň volatility. Podle dat z CME Group stoupla pravděpodobnost čtvrtého zvýšení sazeb v roce 2018 z 24,4 % na 32,1 %. Podle analytiků z RBC Capital Markets je téměř 100% jisté, že dojde alespoň ke třem zvýšením.

Nicméně podle některých analytiků Powellův úterní proslov poskytl velmi málo nových detailů a ekonomickém výhledu. Investoři si tak budou muset počkat, až se probudí dosud spící inflace a stimulus od Trumpovy administrativy pomůže zrychlit růst. Stoupající inflace je pro dluhopisy nepříznivá, protože snižuje jejich pevně danou hodnotu.