usbonds FX24

Výnosy z dluhopisů klesají kvůli sílícímu geopolitickému napětí a sílící inflaci

12.4.2018

Výnosy z dluhopisů ve středu 11.dubna 2018 klesly, zatímco ceny stouply poté, co zpráva o americké inflaci naplnila očekávání, ale naznačila, že by meziroční růst inflace mohl být silnější, než se čekalo.

Výnosy z 10letého dluhopisu klesly o jeden bazický bod na 2,790 % a během dne se dokonce dotkly minima 2,755 %. Výnosy z dvouletého dluhopisu zůstaly nezměněné na 2,311 %. Na rozdíl od nich 30leté dluhopisy klesly o 1,4 bazických bodů na 3,005 %.

Pozornost investorů se přesunula ze slábnoucích obav z obchodní války mezi USA a Čínou na možný vojenský útok proti silám syrského prezidenta Bašara al-Asada kvůli údajnému použití chemických zbraní. Se sílícím napětí na Blízkém východě a s hrozící odpovědí od syrských spojenců Iránu a Ruska se někteří investoři uchýlili k dluhopisům.

Dalším faktorem, který učinil takzvaná bezpečná aktiva atraktivnějšími, byly obavy, že prezident Donald Trump odvolá Roberta Muellera nebo státního zástupce Roda Rosensteina v době zkoumání jeho kampaně z roku 2016 a jejího napojení na Rusko, což by mohlo zažehnout politickou krizi.

Zpráva o inflaci naplnila očekávání; inflace spotřebitelských cen za březen klesla o 0,1 %. Nicméně meziroční míra inflace stoupla na 2,4 % a jádrová inflace, zbavená volatilních položek jako jsou potraviny a energie, na 2,1 %. Data nadále posílila obavy ze sílících inflačních tlaků, které by mohly donutit Federální rezervní systém k agresivnější monetární politice.