Moodys-Logo

Výhled úvěrového ratingu ČR se zvýšil

24.4.2018

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service v závěru minulého týdne a to v pátek 20.dubna 2018 zvýšila výhled úvěrového ratingu České republiky ze stabilního na pozitivní se známkou A1.

 

Hlavním důvodem této změny z pohledu jedné z prestižních světových ratingových agentur jejíž ocení je vysoce důvěryhodné pro celý finanční svět včetně centrálních bank takových zemí jako jsou například USA, Kanada, Austrálie, Velká Británie či samotná EU se svoji Evropskou centrální bankou (ECB), je neustálé zlepšování finančních a ekonomických ukazatelů České republiky včetně silného a dynamického růstu domácí ekonomiky. Vlastní dluhové zatížení České republiky pak agentura Moody´s označila za nízké v porovnání s ostatními státy světa a jejich poměru dynamického vývoje ve srovnání s Českou republikou.

 

Ve svém vyjádření a zdůvodnění tohoto hodnocení s přidělením známky A1, která již vyjadřuje pozitivní vztah investorů s udáním velmi nízkého rizika splácení dluhové povinnosti České republiky  pak agentura Moody´s Investors Service uvedla, že předpokládá pokračování snižování dluhu České republiky. Zároveň tato ratingová agentura Moody´s Investors Service se znínila ve svém vyjádření, že bankovní sektor České republiky prokázal vysokou odolnost proti případným výkyvům domácí i zahraniční ekonomiky a podle jejího sdělení existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že český bankovní sektor si tuto svoji pozitivní odolnost udrží i v následujícím období.

 

Jedinou kritikou ze strany světové ratingové agentury Moody´s Investors Service bylo upozornění, že rating České republiky naráží na omezení, které představuje relativně nestabilní politické prostředí, Důkazem této jisté nestability je fakt, že ani 6 měsíců po parlamentních volbách v České republice není ustanovena Vláda ČR s důvěrou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zemi tak vládne dočasná jednobarevná Vláda ČR v demisi, která naráží na mantinely politických dohod, které jsou dány současným rozložením vlivu jednotlivých politických stran a hnutí v dolní komoře Parlamentu ČR. Nicméně vysoce stabilní a investorsky bezpečné prostředí finančního trhu ČR,  na který dohlíží centrální banka ČR Česká národní banka (ČNB) přesvědčilo agenturu Moody´s Investors Service k udělení tohoto již velmi vysokého úvěrového ratingu pro Českou republiku.

 

Na základě nejen tohoto ocenění od ratingové agentury Moody´s Investors Service, ale i dynamicky se rozvíjející se ekonomiky ČR posiluje na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu domácí měna česká koruna (CZK). Po opuštění intervencí ČNB vůči české koruně a to v dubnu loňského roku 2017 směnný kurz CZK vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči jednotné evropské měně euro (EUR) posílil. Aktuálně během evropského dopoledne 24.dubna 2018 se kurz měnového páru EUR/CZK pohyboval na hodnotě v rozpětí vzájemného směnného kurzu ve váši od 25,3924 do 25,4597 CZK za EUR s dosavadním denním posílením CZK o + 0,02 % kurzu vůči EUR.  Zhruba v březnu loňského roku 2017 se tento vzájemný kurz měnového páru EUR/USD  ještě pohyboval lehce nad 27 CZK za EUR.