CNB FX24

Úrokové sazby se v ČR zřejmě opět zvýší

30.7.2018

Podle posledních sdělení ekonomických zpravodajů existuje mezi investory značná pravděpodobnost toho, že Bankovní rada ČNB na svém již čtvrtečním zasedání dne 2.8.2018 opět zvýší bankovní sazby.

 

Bankovní rada centrální banky České republiky Česká národní banka (ČNB)  nedávno již úrokové sazby měnila a ode dne 28.6.2018 platí základní dvoutýdenní repo sazba ve výši 1,00 % p.a., diskotní sazba ve výši 0,05 % p.a. a lombardní sazba ve výši 2,00 % p.a. Podle odhadů analytiků investičních bank lze tedy na základě těchto sdělení ekonomických zpravodajů v případě zvýšení úrokových sazeb v České republice očekávat zvýšení 2T repo sazby o dalších 25 bazických bodů na úrokovou míru ve výši 1,25 % p.a. Do konce letošní roku 2018 lze očekávat ještě jedno zvýšení úrokových sazeb neb představitelé Bankovní rady ČNB mají prozatím představu zvyšovat bankovní sazby téměř pravidelně každé čtvrtletí v roce.

 

K tomuto opatření vedoucí k zvyšování úrokové sazby v ČR je ČNB dle jejího sdělení vedena snahou zabránit procesu tak zvaného přehřátí české ekonomiky, kde je již napjatý trh práce a zároveň ve snaze udržet v rámci monetární politiky centrální banky směnný kurz české koruny (CZK) vůči ostatním světovým měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR), na relativně středně stabilní a spíše posilující hodnotě české koruny vůči euru. V posledních několika již týdnech došlo k oslabení české koruny vůči ostatním světovým měnám a zejména i vůči euru, ale i americkému dolaru a tento stav stále trvá. Právě ve snaze zabránit pokračujícímu propadu směnného kurzu české koruny jsou tato opatření ČNB zcela logická, uvádějí ekonomičtí zpravodajové na základě sdělení analytiků makléřských společností.

 

Aktuálně během pondělního odpoledne 30.července 2018, zhruba v čase 13:23 CET se sice již směnná hodnota české koruny mírně navýšila a česká koruna tak relativně o něco málo zpevnila než jak tomu bylo v začátku minulého týdne. Nicméně stávající trend na počátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2018 jako třicátý první, je opět ve znamení obchodního trendu poklesu CZK vůči EUR.  Například v uváděném dni a čase byl směnný kurz měnového páru EUR/CZK v rozpětí od 25,60 do 25,6650  CZK za EUR s dosavadním denním oslabením CZK o – 0,07 % kurzu vůči EUR. V tuto dobu však naopak česká koruna posilovala vůči americkému dolaru (USD), kdy se obchodovala v rozpětí  kurzu od 21,9111 do 21,9611 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,17 % kurzu vůči USD.

 

„ČNB se zdá být připravena podpořit zvýšení sazeb o dalšího čtvrt procentního bodu. Prostor k takovému rozhodnutí vytvoří pro ČNB její nová inflační zpráva, která zřejmě konstatuje, že inflace zůstane přinejmenším několik měsíců nad cílem, přehřívání ekonomiky se nezmírňuje a koruna je citelně slabší, než předpokládala předchozí prognóza,” uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání je podle nás hotová věc,” uvedla rovněž ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Růst sazeb rovněž očekává ekonom společnosti Roklen Michal Šoltés. „Pro trhy bude rovněž zajímavá i nově zveřejněná prognóza, která prozradí, jaký vývoj kurzu koruny ČNB předpokládá a jak vidí další zvyšování základní úrokové sazby. V porovnání s poslední květnovou prognózou ta srpnová přinese slabší korunu, ale výhledově rychlejší růst sazeb,” uvedl.