TRY N

Turecko opět zvýšilo úrokové sazby

8.6.2018

Turecká lira (TRY) ve čtvrtek 7.6.2018 oproti americkému dolaru (USD) stoupla na týdenní maximum poté, co turecká centrální banka (TCMB) výrazně zvýšila benchmarkové sazby v reakci na tureckou dvoucifernou inflaci.

Centrální banka Turecké republiky (TCMB) zvýšila dne 7.6.2018 úrokové sazby z 16,5 % na 17,75 % ve snaze stabilizovat ceny. Jde o druhé zvýšení sazeb za poslední dva týdny a třetí v tomto kvartálu letošního roku 2018. K tomuto centrální banka Turecka dodala, že je připravená nadále zužovat monetární politiku, pokud bude třeba. Americký dolar (USD) během čtvrtka 7.6.2018 tak vůči turecké liře (TRY) klesl z 4,5554 TRY za USD na 4,4707 TRY za USD a turecká lira následně posílila i oproti jednotné evropské měně euru (EUR), která proti turecké liře klesla o - 1,4 % na 5,2861 TRY za EUR.

Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 8.června 2018, zhruba v čase 8:09 CET se na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu obchodoval měnový pár USD/TRY ve vzájemném směnném kurzu ve výši 4,4932 TRY za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,21 % kurzu vůči TRY. Společná evropská měna euro (EUR) se v uváděném dni a čase obchodovala v směnném kurzu na hodnotě ve výši 5,3041 TRY za EUR s dosavadním denním posílením jednotné evropské měny euro (EUR) o + 0,16 % předchozího kurzu vůči turecké liře (TRY).

Fond obchodovatelný na burze iShares MSCI Turkey za čtvrtek stoupl o 3 %, což ho za týden zatím dostalo do zelených čísel. Nicméně od začátku roku klesl o téměř 25 %. Turecká centrální banka (TCMB) operuje ve velmi delikátním prostředí. Inflace spotřebitelských cen se pohybuje v dvouciferných číslech, ale prezident Recep Tayyip Erdogan požaduje snížení úrokových sazeb a zpochybňuje nezávislost banky. V květnu letošního roku 2018 byla meziroční míra inflace 12,1 % a překonala tak předpověď 11,3 %. "Množí se obavy, že po dramatickém propadu turecké liry mohou tureckou měnu v nadcházejících měsících zasáhnout další inflační tlaky," řekl Jameel Ahmad, ředitel měnového a tržního výzkumu v FXTM.

Výbor pro měnovou politu centrální banky Turecké republiky ve své zprávě o monetární politice uvádí, že bude podrobně sledovat data a podle nich bude svou další politiku směřovat. Pokud se situace nevylepší, je další zvyšování sazeb přijatelnou možností. "Postoj banky poskytl trhu určitou úlevu, pokud jde o nezávislost instituce na vládě," řekl Ahmad. Erdogan už dříve poznamenal, že chce převzít více zodpovědnosti, pokud jde o centrální bankovnictví. Ratingová agentura Fitch uvedla, že hrozba ztráty nezávislosti centrální banky vyvíjí další tlak na turecký úvěrový rating.