ibm-100253643-primary.idge

Společnosti IBM Corp. po 6-ti letech již vzrostly tržby

9.2.2018

Společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM)   nedávno reportovala své hospodářské výsledky za poslední kvartální čtvrtletí a celý rok 2017, kde se společnosti podařilo přerušit šestiletý pokles tržeb. Společnosti vzrostly celkové tržby o + 4 procenta.

Tyto skutečnosti zaujaly investory a zvýšily tak jejich zájem o akcie právě společnosti International Business Machines Corporation (NYSE-IBM). Společnost mimo jiné také nedávno vytvořila dosud nejvýkonnější kvantový počítač, který disponuje 50 kvantovými bity (qubity), a učinila tak zásadní krok směrem k novému způsobu zpracování úloh formou superpozice a kvantového provázání dat. Cena této akcie (NYSE-IBM) k uzavřenému obchodnímu dni 8. února  2018 byla na hodnotě 147,59 USD za akcii.

Společnost International Business Machines Corporation (IBM) – přezdívaná jako Big Blue  (Velká modrá), byla založena před 106 lety , dne 16. červa roku 1911 v New Yourku a která se stala předním světovým výrobcem v oboru informačních technologií. Mezi hlavní její činnosti patří v současnosti výroba a prodej počítačového softwaru, hardwaru a služeb. Dne 12. srpna roku 1981 byly společností IBM uvedeny na trh osobní počítače IBM PC kompatibilní (PC – Personal Computer) , které konkurovaly v té době značkám Commodore, Atari, Apple a dalším. Počítače IBM PC se rychle staly nejrozšířenějším typem mikropočítačů dané doby na trhu spotřební elektroniky, a protože společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) zveřejnila technickou dokumentaci výrobních procesů jejich počítačů, tak ve velmi krátké době došlo k velmi rychlému nárůstu konkurenčních značek, které také začaly mikropočítače vyrábět. Úspěch počítačů společnosti  International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) byl způsoben především jejich nízkou cenou a vysokou mírou kompatibility. V roce 2007 společnost utržila rekordní celkový obrat v hodnotě  98,8 miliard USD s  provozním ziskem v hodnotě 41,7 miliard USD.

V roce 2018 analytici společnosti International Business Machines Corporation (NYSE-IBM)   očekávají další nárůst celkových tržeb. Přesně však očekávaný nárůst tržeb a hodnotu prozatím pro veřejná média neuvedli. Již v prvním čtvrtletí tohoto roku také společnost očekává stabilizaci marží, přičemž zisk na akcii by měl činit 13,80 USD. Společnost ve své veřejné zprávě uvedla, že za růstem tržeb budou stát především nové odvětví výzkumu a vývoje kvantového počítače, kde díky této kvantové technologii dovede počítač zkoumat všechna potenciální řešení zadané úlohy najednou a pracuje mnohem rychleji, než běžný počítač.

Společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM)   tak udělala významný krok v prolomení hranice v 50 qubitů. Možnosti dosavadních systémů se omezovaly na provádění výpočtů, které by zvládl i konvenční superpočítač. Zařízení s 50 qubity může řešit úkoly, které by bez kvantové technologie bylo mimořádně obtížné. Společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) utržila za fiskální rok 2017 celkový obrat v hodnotě 79,139 miliard USD s provozním ziskem 11,4 miliard USD. Po odečtení všech nákladů společnost vytvořila čistý zisk 5,753 miliard USD. Společnost disponuje celkovými aktivy 125,35 miliard USD s vlastním kapitálem 17,594 miliard USD. Společnost zaměstnává svých 380.300 kmenových pracovníků.

Společnost Business Machines Corporation (NYSE-IBM) také pravidelně vyplácí svým akcionářům již osmnáctým rokem atraktivní, kvartální dividendy. Dividendový výnos je aktuálně 4,07 % p.a.a vlastní výše dividendy, schválená valnou hromadou společnosti je na hodnotě 6,00 USD na akcii.  Díky novým skutečnostem, kdy společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) nedávno reportovala své hospodářské výsledky za poslední kvartální čtvrtletí a celý rok 2017, ve kterém je uvedeno, že se společnosti podařilo přerušit šestiletý pokles tržeb, ale také díky tomu, že společnost vytvořila dosud nejvýkonnější kvantový počítač, který disponuje 50 kvantovými bity (qubity), a učinila tak zásadní krok směrem k novému způsobu zpracování informací se stal tento akciový titul NYSE-IBM opětovně velice atraktivním u investorů a podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze očekávat v krátkodobém až střednědobém investičním horizontu růst ceny akcie, kdy byla průměrná cílová cena stanovena na hodnotu 169,76 USD za akcii.