NKE N FX24

Společnost Nike, Inc. zveřejnila hospodářské výsledky

18.7.2018

Společnost Nike, Inc. (NYSE-NKE) zveřejnila své hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku 2018 a zároveň i za celé své fiskální období roku 2018.

Společnost Nike, Inc. zaznamenala ve svém posledním fiskálním čtvrtletí roku 2018 podle svých pravidel účtování hospodářského roku meziroční nárůst tržeb o + 13% na hodnotu 9,8 miliard USD. Za tento nárůst tržeb může dvouciferný nárůst prodejů na mezinárodních trzích v internetovém prodeji a nárůst tržeb v Severní Americe.  Během čtvrtého čtvrtletí odkoupila společnost Nike, Inc. celkem 23,1 milionu akcií za přibližně 1,6 miliardy USD v rámci čtyřletého programu schváleného představenstvem společnosti již v listopadu roku 2015. Díky těmto skutečnostem se stal titul (NYSE-NKE) aktuálně velice oblíbeným u soukromých investorů a nadnárodních investičních korporací  pro nákup akcií, kdy cena akcie NYSE-NKE obchodního dne  17. července 2018 se od začátku letošního roku zvýšila o + 23,85 % své ceny na hodnotu 77,47 USD za akcii.

Společnost Nike, Inc. (NYSE-NKE) založili dne 25. ledna roku 1964 pan Bill Bowerman a Phil Knight. Generální ředitel a předseda společnosti Nike, Inc.  je pan Mark Parker. Sídlo společnosti se nachází ve Washington Country ve státě Oregon v USA. Společnost se zabývá vývojem, marketingem a prodejem sportovní obuvi, oděvů, dalšího sportovního vybavení, příslušenství a služeb. Mezi provozní segmenty společnosti patří Severní Amerika, západní Evropa, střední a východní Evropa, Čína a Japonsko. Mezi její portfoliové značky patří  Nike, Jordan Brand, Hurley a Converse. Od  31. května 2016 se společnost výhradně zaměřuje svoji nabídkou na produkty značky Nike v devíti kategoriích. A to na běh, basketbal, dále značka Jordan, v kategorii fotbalové obuvi, pánské sportovní obuvi, dámské sportovní obuvi a na akční sporty a její produkty sportovního životního stylu, jako je Golf. Dále zahrnuje sortiment produktů pro sporty baseball a americký fotbal.

Společnost Nike také prodává výrobky určené pro děti, ale i pro ostatní sportovní a rekreační účely, jako je kriket, lakros, tenis, volejbal, pěší turistika a outdoorové aktivity. Společnost Nike prodává široký sortiment produktů a má široký obchodní rozsah v sortimentech, které jsou plné sportovního vybavení a doplňků.  Společnost Nike, Inc. (NYSE-NKE) také restrukturalizovala počet svých maloobchodníků, kteří nabízejí její produkty tak, aby společnost měla vyšší profit ze svých kamenných obchodů a internetového shopu. Společnost se snaží tímto krokem zvýšit kontrolou nad skutečností, jakým způsobem bude značka prezentována a vnímána zákazníky klobálně. Společnost se také podílí na úspěchu týmů, které sama sponzoruje, například sponzorováním sportovních teamů v Rusku, kde zaznamenává díky této reklamní kampani nárůst prodejů.

Společnost Nike, Inc. (NYSE-NKE)  za fiskální rok 2018 zaznamenala nárůst celkového obratu o +6% na hodnotu 36,4 miliard USD. Po odečtení všech nákladů společnost utržila čistý zisk v hodnotě 1,9 miliard USD. Celková aktiva společnosti dosáhly 23,26 miliard USD s vlastním kapitálem 12,41 miliard USD. Společnost zaměstnává svých 74.400 kmenových pracovníků. Společnost  Nike, Inc. (NYSE-NKE)  také vyplácí svým akcionářům kvartální dividendu. Dividendový výnos je aktuálně 1,03% p.a. a vlastní výše dividendy schválená valnou hromadou společnosti má hodnotu 0,80 USD na akcii. Podle analytiků makléřských společností a finanční stratégů investičních bank lze očekávat v střednědobém investiční horizontu nárůst ceny akcie (NYSE-NKE a byla již stanovena cílová cena na hodnotu ve výši 90,42 USD za akcii.