NYC_NYSE FB

S&P 500 a Nasdaq utrpěly první pokles v Novém roce 2018

11.1.2018

Indexy S&P 500 a Nasdaq se ve středu 10.ledna 2018 marně snažily uniknout prvnímu poklesu v roce 2018. Obchodníci sledovali nárůst výnosu z amerických 10letých dluhopisů a  po zveřejnění zprávy, že Čína zvažuje ukončení jejich nákupu.

Index Dow Jones se příliš nezměnil a zůstal na stavu  25 387 bodech. S&P 500 klesl o 2 body (0,1 %) na 2 749 bodů, poté co stihl dosáhnout nejvíce rekordů v novém roce od roku 1964. Nasdaq Composite Index klesl o 13 bodů (o - 0,2 %) na stav 7 150 bodů. Všechny hlavní benchmarky se dokázaly dostat z denních minim.

Stoupající výnosy dluhopisů mohou být pro akcie dvojsečné. Pokud výnosy stoupají umírněně, může to signalizovat, že se trh plní optimismem a investoři opouštějí bezpečná aktiva a skupují rizikovější. Když však výnosy stoupnou příliš rychle nebo příliš vysoko, může to mít neblahý vliv na akciový trh, protože dluhopisy tak začnou být atraktivnější než akcie.

Podle Boba Pavlka, vrchního investičního stratéga v SlateStone Wealth LLC, by nemělo být oslabení trhu vnímané jako dlouho očekávaná a obávaná korekce trhu. Krátké zpomalení je podle něj způsobeno pohyby na trhu s dluhopisy.

"Byly jsme svědky velkého nárůstu, takže v současné době může být téměř cokoliv důvodem ke zpomalení nebo zastavení a věřím, že zejména rostoucí výnosy z dluhopisů můžou nyní ovlivnit náladu na trhu," souhlasí David Donabedian, vrchní investor v CIBC Atlantic Trust Private Wealth Management.