ECB-Draghi FX24

Šéf ECB pan Draghi vyjádřil důvěru v budoucnost eurozóny

26.1.2018

Výnosy z dluhopisů se vzpamatovaly ze čtvrteční propadu po prohlášení prezidenta Evropské centrální banky (ECB)  panaMaria Draghiho, podle kterého umožní sílící ekonomika eurozóny dosáhnout cílové míry inflace.

Výnos z desetiletého dluhopisu za čtvrtek klesl o -0,4 bazických bodů na 2,650 %. Během dne však klesl až na 2,628 %. Výnosy z dvouletého dluhopisu stouply o 0,8 bazických bodů na 2,092 procenta. Nicméně výnosy z 30letých dluhopisů na rozhodnutí o politice ECB nereagovaly a klesly o - 2,4 bazických bodů na 2,913 procenta. ECB podle očekávání nezměnila svou monetární politiku. Banka řekla, že ponechá úrokové sazby nezměněné i po ukončení svého programu nákupu aktiv, který má skončit v září letošního roku 2018.

Prezident ECB Mario Draghi trval na uvolněné monetární politice, dokud se inflace nepřiblíží cílové hodnotě 2 % p.a. a dodal, že stále zůstává otázkou, jak ECB ukončí program kvantitativního uvolňování, což ovlivní ekonomický vývoj. I když Draghiho komentáře zněly umírněně, investoři považovali vyznění zprávy za sebevědomé. Draghi věří, že eurozóna dosáhne svých inflačních cílů. Euro díky tomu stouplo na více než tříleté maximum oproti dolaru a to na 1,249 USD za EUR ve svém denním závěru, avšak v průběhu dne posílilo na své denním maximum ve výši kurzu vůči americkému dolaru na 1,2536 USD za EUR.

Investoři budou ostře sledovat, kdy ECB ukončí svou uvolněnou politiku, protože nízkým a negativním úrokovým sazbám v některých částech Evropy se dává za vinu pokles ve výnosech z amerických dluhopisů. Ministerstvo financí USA také ve čtvrtek 25.1.2018 vypustilo na trh 7leté dluhopisy v hodnotě 28 miliard USD. Obchod s dluhopisy by mohl být ovlivněn uvedením dalších cenných papírů na trh. Evropské vládní dluhopisy po Draghiho poznámkách prudce posílily. Výnosy z německých 10letých dluhopisů stouply na 0,630 %, nejvýše od roku 2015. Výnosy z francouzských 10letých dluhopisů stouply o 4 bazické body na 0,907 %.

Tento stav na dluhopisovém trhu probíhá za situace, kdy jednotná evropská měna euro (EUR) pokračuje v trendu posilování vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD) a v průběhu evropského rána dne 26.ledna 2018 se na devizovém trhu – Forex trhu měnový pár EUR/USD , zhruba v čase 7:39 CET obchodoval ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,2446 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,41 %  kurzu vůči USD. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank minimálně v krátkodobém investičním horizontu lze předpokládat, že tento trend růstu jednotné evropské měny euro (EUR) vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD) bude i nadále pokračovat.

 

 

 

Team analytického oddělení společnosti Seferios.