Ropa CZ

Ropa klesá kvůli obavám ze stavu amerických ropných zásob

31.1.2018

Futures ropy během úterý 30.ledna 2018 prudce klesly a to kvůli sílícím obavám z rostoucího objemu americké těžby. International Energy Agency již dříve v lednu letošního roku 2018 uvedla, že očekává, že USA v těžbě ropy předběhnou Saudskou Arábii a v roce 2018 přesáhnou hranici 10 milionu barelů denně, poprvé od roku 1970.

Lehká americká ropa QWTI (West Texas Intermediate) klesla o 1,06 USD na barel což v percentuálním vyjádření představuje pokles o -1,5 % své ceny na 64,50 USD za barel. Ceny  ropy WTI přitom ještě  v pátek  26.ledna 2018 dosáhly nejvyšších hodnot od prosince 2014. Futures severomořské ropy Brent, označované také jako evropský protějšek americké ropy klesly o 44 centů USD na barel což odpovídá v percentuálním vyjádření pokles o -0,6 % své ceny na 69,02 USD za barel.

Aktuálně v průběhu evropského dopoledne 31.ledna 2018 , zhruba v čase  9:40 CET se na světovém komoditním trhu lehká americká ropa WTI obchoduje na hodnotě 64,18 USD za barel v obchodním trendu poklesu o – 0,50 % své dosavadní denní ceny. Severomořská ropa Brent vykazuje rovněž obchodní trend poklesu své předcházející ceny o – 0,61 % své dosavadní denní ceny a její hodnota dosažená v rámci momentálního průběhu obchodního dne udává hodnotu ve výši 68,60 USD za barel.

"Americký objem těžby stoupá a podle toho se mění i jednotlivé předpovědi," řekl Ehsan Ul-Haq, ředitel pro ropu a ropné produkty v Resource Economist Ltd. "Nadprodukce ropy je skutečný problém, a pokud bude americká těžba nadále sílit, ropy začne být přebytek."Objem americké těžby by se mohl tento týden dostat velmi blízko k symbolickým 10 milionům barelů za den, uvádí PVM Oil Associates Ltd.

Ceny ropy na světovém komoditním trhu začaly klesat již v průběhu začátku nového obchodního týdne během pondělí 29.ledna 2018  v reakci na nárůst počtu aktivních těžebních zařízení v USA. Dalším faktorem, který stlačil ceny dolů bylo nedávné posílení dolaru. Ropa tříletého maxima v lednu dosáhla díky silné poptávce, geopolitickému napětí, slabému americkému dolaru a snahám OPEC o snížení těžby. Rostoucí ceny ale motivovaly americké těžaře ke zvýšení objemu těžby, což růst cen brzdí.

"Věříme, že na trhu dojde ke zpomalení růstu a obrácení směru vývoje cen," řekli analytici v Julius Baer Research v úterní zprávě. "Americká těžba z břidlic, kanadská z písků a brazilská podvodní těžba dokážou více než dorovnat světový růst poptávky po zbytek roku." , dodali tito analytici. Dalším faktorem, který stlačil ceny dolů bylo nedávné posílení  amerického dolaru (USD) a zejména slovní itervence prezidenta USA pana Donalda Trumpa, který při svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu zmínil důvěru v „silný americký dolar“ v duchu svého projevu koncipovaného na téma „America First“.