Jihoafrický rand

Proč jihoafrickému randu a kolumbijskému pesu hrozí v roce 2019 pokles

18.1.2019

Loňský rok byl pro měny rozvíjejících se trhů nepříjemný a zdá se, že rok 2019 nebude o moc lepší.

Zpomalení světové ekonomiky a poptávka po bezpečných aktivech oceňovaných v amerických dolarech by podle Capital Economics mohly vyvinout další tak. Investoři a centrální bankéři se strachují, že by světový ekonomický růst mohl v roce 2019 zpomalit. Zejména Čína, největší tahoun růstu, vysílá varovné signály v podobě slabých ekonomických dat. V časech nejistoty se investoři uchylují k bezpečnějším aktivům, kterým by se v tomto případě mohl stát i americký dolar ke škodě měn rozvíjejících se trhů.

„Byli jsme toho svědky i při posledních dvou výrazných poklesech světového růstu HDP. Dolar obecně sílil, ačkoliv se americké ekonomice příliš dobře nedařilo," řekl Oliver Jones, ekonom z Capital Economics. Při pohledu na běžné účty a míry inflace Jones očekává, že měny rozvíjejících se trhů oproti dolaru v tomto roce oslabí a jihoafrickému randu a kolumbijskému pesu se bude dařit nejhůř. Mezi dalšími zeměmi, které mají deficit běžného účtu a vysokou míru inflace jsou Filipíny a Rumunsko. Podle Jonese všechny tyto měny během roku „oslabí oproti dolaru o zhruba 10 %."

O randu se uvažovalo jako o další měně, které je na řadě v sérii měnových krizí, které v létě 2018 zasáhly argentinské peso a tureckou liru, nicméně tyto předpovědi se zatím nenaplnily. Kolumbijskému pesu se naopak celou dobu dařilo.V loňském roce byl pro tyto měny překážkou silný dolar a zvyšování úrokových sazeb ze strany FED, kvůli čemuž na ně více dolehly dluhy v dolarech. „Argentinskému pesu a turecké liře se také bude dařit špatně, ale propady jako v létě 2018 by neměly nastat," uvedl Jones.