INBEV

Pivovarům se stále daří a zejména společnosti Anheuser-Busch Inbev

14.2.2019

Společnost Anheuser-Busch InBev (NYSE-BUD) zaznamenala loňský rok 2018 jako velice úspěšné období, ve kterém dosáhla silného nárůstu tržeb.

Za nárůst tržeb může restrukturalizace společnosti v oblasti nové obchodní strategie a globální expanze do dalších zemí a zcela nová daleko širší nabídka jak alkoholických tak i rozšířený sortiment nealkoholických nápojů. Společnost zaznamenala oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku nárůst celkového obratu o 10,1% na 14,740 miliardy USD. Provozní zisk společnosti vzrostl o 10,8% na 9,194 miliardy USD. Po odečtení nákladů společnost utržila v meziročním porovnání zisk v hodnotě 4,681 miliardy USD s nárůstem o 8.7%.  Tyto skutečnosti následně zaujaly investory a zvýšily tak jejich zájem právě o akcie společnosti Anheuser-Busch InBev (NYSE-BUD) , které obchodního dne 13. února 2019 uzavřely tento obchodní den na hodnotě ve výši 77,74 USD za akcii s jednodenním růstem o + 1,82 % své předchozí ceny. V porovnání se začátkem letošního roku tak tato akcie NYSE-BUD již zvýšila svoji cenu o + 18,13 % a to za pouhých 44 kalendářních dnů.

Anheuser-Busch InBev SA  je nadnárodní společnost se sídlem v Belgii v Leuvenu. Další centrální kanceláře se nacházejí v São Paulu v Brazílii, New Yorku, Londýně, v Mexico City, Brémách a Johannesburgu.  Společnost byla založena v roce 2008 a generální ředitel společnosti je Carlo Brito. Společnost se zabývá výrobou a vývojem nealkoholických a alkoholických nápojů,  včetně piva, ale také dopravou svých produktu ke konečnému distributorovi. Po akvizicí společnosti SABMiller je společnost považována za jednu z největších světových společností v oblasti nápojů.

Společnost Anheuser-Busch InBev (NYSE-BUD) také nedávno oznámila, že koupila 800 tahačů značky Nikola, které jsou poháněné vodíkem a elektrickými bateriemi pro dopravu na dlouhé vzdálenosti. Společnost také oznámila, že koupila 40 tahačů na elektrický pohon od společnosti Tesla, Inc.. Tímto krokem chce společnost Anheuser-Busch InBev  snížit provozní náklady přepravovaného zboží a také zefektivnit náklady společnosti prostřednictvím vyšších zisků, ale také možností snížit ceny produktů podle potřeby v cílené destinaci. Společnost Anheuser-Busch InBev (NYSE-BUD) za fiskální rok 2017 utržila celkový obrat v hodnotě 56,44 miliardy USD s provozním ziskem v hodnotě 17,15 miliardy USD. Po odečtení všech nákladů společnosti vznikl čistý zisk v hodnotě 9,18 miliardy USD. Společnost disponuje svými celkovými aktivy hodnotě 246,13 miliardy USD s vlastním kapitálem 72,59 miliardy USD. Společnost zaměstnává svých 182.915 kmenových pracovníků.

 Společnost také vyplácí svým akcionářům pravidelné kvartální dividendy. Dividendový výnos je aktuálně 4,24 % p.a. a vlastní výše dividendy byla schválená valnou hromadou společnosti na hodnotu 3,30 USD na akcii. Společnost Anheuser-Busch InBev (NYSE-BUD) se stala velice oblíbená pro nákup akcií právě díky zveřejněným kladným hospodářským výsledkům za třetí čtvrtletí roku 2018 a vysoce pozitivnímu výhledu pro léta 2019 a 2020. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze očekávat a to již v krátkodobém investičním horizontu nárůst ceny akcie, přičemž byla stanovena průměrná cílová cena na hodnotu 84,02 USD za akcii.