GOLD 01.08.16

Palladium má potenciál překonat zlato

2.10.2018

Cena palladia za posledních šest týdnů stoupla o úctyhodných takřka 30 % a mohla by poprvé za 16 let překonat cenu zlata.

Futures palladia, drahého kovu, jež se velmi často používá v katalyzátorech výfukových plynů u motorových vozidel na benzín, stouply od poloviny srpna z 837,20 USD za unci na středečních 1 063,10 USD za unci, nejvýše od ledna. Během ledna dosáhly rekordních hodnot 1 100 USD za unci. "Poptávka po automobilech je na celém světě silná, po velkých SUV v USA a malých benzinových motorech v Asii," řekl R. Michael Jones, vrchní výkonný ředitel Platinum Group Metals. "Díky tomu stoupá i poptávka po palladiu." Aktuýálně během evropského úterního dopoledne 2.října 2018, zhruba v čase 10:02 CET se na světovém komoditním trhu cena platiny pohybovala ve výši 827,80 USD za trojskou unci.

Palladiu blízkým drahým kovem je platina, která se běžně používá v katalyzátorech u dieselových motorů. Nicméně poptávka po autech s dieselem v posledních letech klesá, podle Petera Granta, viceprezidenta Zaner Matelas, zčásti kvůli skandálu společnosti Volkswagen ohledně manipulace emisních testů. Poptávka po palladiu v automobilovém průmyslu by podle očekávání měla v tomto roce stoupnout na rekordních 8,6 milionu uncí. Za minulý rok dosáhla rekordních 8,4 milionu uncí. Sílící poptávka po palladiu přišla spolu s poklesem jeho zásob.

Jelikož je většina kovů z platinové skupiny těžena v Rusku, tak ekonomické sankce proti Rusku představují riziko pro světové zásoby těchto kovů. Podle Granta je logické, že Čína se bude snažit navýšit svoje zásoby těchto kovů, než jí další cla tyto kroky znemožní. Jones také upozorňuje na fakt, že 40 % palladia na trhu je těženo jako vedlejší produkt při těžbě platiny v Jihoafrické republice. Ta však kvůli rostoucím nákladům a klesající efektivitě práce slábne. "Bez ohledu na jeho cenu zásoby palladia klesají, do budoucna si myslím, že uvidíme pokračování růstu cen" dodal.