Palladium

Palladium dosáhlo dalšího rekordu a přiblížilo se ceně zlata

7.1.2019

Futures paladia v pátek 4.1.2019 stouply a navázaly tak na růst z minulého roku, čímž snížily svůj rozdíl mezi cenami zlata na nejmenší za posledních zhruba 16 let.

 

Palladium, které se používá v katalyzátorech benzínových vozidel pro omezení zplodin a v bateriích elektromobilů, poslední dobou výrazně ztenčuje svůj cenový rozdíl se zlatem. „Palladium má již několik let za sebou dobré výsledky a nevykazuje známky zastavení,“ řekl John Ciampaglia, ředitel Sprott Asset Management v nedávné zprávě. „Myslím, že je na cestě k tomu, aby se brzy stalo tím nejcennějším z drahých kovů.“

 

V pátek dne 4.ledna 2019  se březnové palladium obchodovalo o 34,10 USD na trojskou unci výše, tedy v percentuálním vyjádření o 2,8%  stouplo na hodnotu ve výši 1 234,40 USD za trojskou unci. Toto uzavření bylo nejvyšší od listopadu 1984, čímž překovalo minulý rekord z 19. prosince. Únorové zlato kleslo o 9 dolarů, tedy 7%, na 1 285,80 USD za unci kvůli růstu na americkém akciovém trhu a lepším než očekávaným datům ohledně amerického trhu práce. To pomohlo snížit rozdíl ceny těchto dvou drahých kovů na 51,40 USD, nejníže od listopadu 2002. Naposled, kdy palladium svojí cenou překonalo zlato, bylo v říjnu roku 2002.

 

Celkové navýšení globální poptávky po tomto průmyslově využívaném kovu má za následek obavy ze slabších zásob. „Zatímco eskalující obchodní potyčka mezi USA a Čínou v roce 2018 mnoha komoditám uškodila, na palladium vliv neměla,“ řekl Ciampaglia. „Poptávka po paladiu byla minulý rok obzvláště silná vzhledem k celosvětovému posunu od dieslových k benzinovým a elektrickým vozům. „Ani pokles poptávky na čínském trhu automobilů v roce 2018 nedokázal růst kovu potlačit.“

 

„Nedostatek zásob palladia nadále pokračuje v podpoře jeho výkonu a dá se očekávat podobný vývoj i nadále, jelikož je palladium obzvláště vzácný kov, který se často těží jako vedlejší produkt při těžbě ostatních kovů jako platina nebo rhodium,“ dodal Ciampaglia. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, že cena palladia se i nadále bude přibližovat ceně zlata s predikcí vývoje ceny v rozmezí 1.350 – 1.400 USD za trojskou unci v druhé polovině letošního roku 2019.