OPEC S FX24

OPEC a spojenci dosáhli dohody o snížení produkce

10.12.2018

Sdružení zemí vyvážejících ropu známé jako kartel OPEC (Organizatin of the Petroleum Countries) na svém dvoudenním zasedání ve dnech 6.a7.prosince 2018 ve Vídni dosáhli vzájemné dohody.

 

Tato dohoda ohledně snížení objemu těžby surové ropy má za cíl zvýšení cen ropy na světovém komoditním trhu. K tomuto závazku se připojily i spřátelené země s OPEC a to zejména Ruská federace. Producenti ropy zemí OPEC se tak zavázali navýšit stávající snížení o dalších 800.000 barelů ropy denně a spojenecké země včetně Ruska nadále sníží svoji těžbu surové ropy o dalších 400.000 barelů denně. Touto vzájemnou kombinací pokračujícího snížení těžby surové ropy tak v první polovině roku 2019 dojde k úbytku objemu ropy o 1,2 milionů barelů ropy denně.

 

Stávající situace na komoditním trhu s ropou prozatím jen v prvních hodinách po oznámení závěrů jednání samotného OPEC a spojeneckých zemí s OPEC znamenala růst cen ropy na světovém komoditním trhu. Aktuálně v průběhu evropského pondělního dopoledne 10.12.2018, zhruba v čase 9:59 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) ovšem obchodovala již v poklesu o – 0,11 % své dosavadní denní ceny na hodnotě ve výši 52,55 USD za barel. V tomto ohledu podle ekonomických zpravodajů investoři zůstávají skeptičtí k reálnému dodržování této dohody o snížení objemu těžby surové ropy a zejména předpokládají výrazně vyšší objem těžby v konci letošního roku 2018, čemuž plně odpovídají stávající údaje o těžbě surové ropy a zejména těžba ropy ze strany USA.

 

Evropský protějšek ropy WTI a to ropa Brent se momentálně na komoditním trhu během evropského pondělního dopoledne 10.12.2018, zhruba v čase 10:04 CET obchoduje v opačném trendu a její cena posilovala. Aktuálně se ropa Brent obchodovala na hodnotě ve výši 62,05 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,62 % své ceny. Nicméně ropa Brent podle údajů plynoucích z technické analýzy vykazovala od začátku letošního roku 2018 pokles své hodnoty o – 1,48 % své ceny, avšak v ročním porovnání pak již její cena vykazuje mírnější nárůst zisku předchozí cenové hodnoty a to o + 2,56 % ceny za posledních 52 týdnů.

 

Produkce těžby surové ropy ze strany Spojených států amerických je podle analytiků již relativně poměrně vysoko a to zhruba na objemu ve výši 11,7 milionu barelů ropy denně. Ruská federace se pohybuje ve své těžbě zhruba na obdobném objemu těžby surové ropy ve výši 11,4 milionů barelů ropy denně a tento objem tak již dosáhl tak zvané sovětské éry. Samotná Saudská Arábie pak uvádí průměrnou denní těžbu surové ropy na objemu ve výši 1,1 milionu barelů ropy denně. Nová dohoda OPEC a spojenců OPEC ohledně snížení těžby surové ropy od ledna 2019 přichází v době, kdy je trh s ropou v blízkosti finanční krize , která nastala v roce 2008 a je považována za doposud nejhorší. Ceny ropy na začátku října 2018 tak klesly o více než 30 procent z jejich nejvyšších hodnot, což bylo vyvoláno obavami z nadměrného zásobování, poklesem poptávky na světových trzích a obav z obchodní války USA a Číny.