Trump tax FX24

Jak by cla uvalená USA na Čínu mohla zasáhnout měny rozvíjejících se trhů

22.3.2018

Trumpova vláda by mohla každým dnem zavést další dovozní cla na čínské produkty. Merril Lynch z Bank of America ale varuje, že by takový krok mohl mít významný dopad na finanční trhy a ne jen pro Čínu.

Zpočátku by dopad protekcionistických opatření na rozvíjející se trhy byl omezený. Trumpova vláda by mohla každým dnem zavést další dovozní cla na čínské produkty. Merril Lynch z Bank of America ale varuje, že by takový krok mohl mít významný dopad na finanční trhy a ne jen pro Čínu.

, říká David Hauner, stratég pro BAML. "Nicméně pokud by byly jen začátkem éry protekcionistické politiky, dopad na ekonomiky by mohl být zásadní," dodal. Ekonomický dopad cel by mohl být také zesílen tím, jak by se změnil pocit jistoty na trhu v odpovědi na zavedení ochranářských opatření. "Protekcionismus by se mohl stát omluvou pro snižování rizik, které by mohlo vést k odlivu investic z rozvíjejících se trhů," řekl Hauner.

Které země by kvůli případné obchodní válce trpěly nejvíce? Nejvíce ohroženými zeměmi by byl Taiwan, Jižní Korea a Singapur. Ze střední a východní Evropy pak Polsko a v Latinské Americe by šlo o Mexiko. Jako první by zřejmě došlo na Mexiko a Čínu a to kvůli jejich relativně velkému obchodnímu přebytku vůči USA. Pro Mexiko je export do USA nejvýznamnější a případná obchodní omezení by pro něj mohly představovat závažnější hrozbu než pro ostatní rozvíjející se trhy.

Ze všech odvětví by nejvíce trpěl důlní průmysl. Případná cla uvalená na Čínu by zasáhla i země jako Indonésie, Rusko a Jižní Afrika. Pokud jde o elektroniku, v případě zavedení cel by trpěl Taiwan a Filipíny. Nicméně některé měny rozvíjejících se trhů by z obchodní války profitovaly. Turecká lira většinou profituje z globálního zpomalení, protože se tím snižují ceny zahraničních půjček a jihoafrický rand prosperuje společně s čínskou výrobou.