Dropbox

IPO společnosti Dropbox Inc.dopadlo více než skvěle

26.3.2018

Společnost Dropbox Inc. v pátek 23.března 2018 velmi úspěšně vstoupila na veřejný akciový trh prostřednictvím burzovního trhu NASDAQ na Wall Street v New Yourku. V průběhu tohoto svého prvého obchodního dne cena této akcie NASDAQ-DBX v jednom okamžiku vzrostla až o + 49 % své upisovací ceny.

 

Výše vlastní upisovací ceny  byla stanovena ve výši 21 USD za akcii během čtvrteční evropské noci dne 22.března 2018. Otevírací cena prvého obchodního dne 23.3.2018 na burzovním trhu převážně technologických společností NASDAQ byla stanovena ve výši 29,00 USD za akcii. V průběhu tohoto obchodního dne 23.3.2018 dosáhla cena této akcie NASDAQ-DBX své maximální ceny ve výši 31,60 USD za akcii a následně ukončila tento svůj první burzovní den ve výši 28,48 USD za akcii s denním růstem o + 35,62 % své ceny v hlavním obchodním čase. V rámci po obchodní fáze (after market) ještě zvýšila svoji cenu o 32 centů amerického dolaru na akcii což odpovídá percentuálnímu růstu ceny akcie o + 1,12 % nad uzavírací cenou tohoto prvého obchodního dne.

 

Dropbox je webové úložiště, které využívá cloud computingu a umožňuje tak uživateli ukládat a sdílet soubory a složky s ostatnímu uživateli internetu pomocí synchronizace souborů. Tato služba je provozována stejnojmennou společností Dropbox Inc., která byla založena jako technologická společnost v nedávné historii roku 2007 panem Drew Houstonem a panem Arash Ferdowsiem za podporu Y Combinator a to díky jejich programu startup. Oficiální spuštění cloud platformy Dropbox je datováno od roku 2008 při příležitosti své prezentace na technologické konferenci TechCrunch 50. Tato společnost sídlí na území Spojených států amerických ve městě San Francisko a aktuálně jejich služeb již využívá více jak 11 milionů uživatelů.

 

Zvýšením rozpětí ceny pro IPO se tak dle finančních stratégů a ekonomických zpravodajů vlastní tržní kapitalizace této společnosti Dropbox Inc. dostala před prvním obchodním dnem na hodnotu ve výši rozpětí od 8,7 do 9,2 miliard amerických dolarů (USD). Po prvém pátečním obchodním dnu 23.3.2018 je tržní kapitalizace této společnosti téměř na 15 miliardách USD. Dropboxův růst v cenovém rozsahu IPO je pro společnost Spotify dobrý, říká Michael Carvin, výkonný ředitel společnosti SmartAsset pro osobní finanční finance. Společnost Spotify hodlá rovněž vstoupit na veřejný akciový trh a to již 3.dubna 2018 prostřednictvím NYSE – New Yourk Stock Exchange na Wall Street. Po úspěšném vstupu společnosti Dropbox Inc.(NASDAQ-DBX) se nyní pozornost investorů obrací právě k této rovněž technologické společnosti Spotify se sídlem ve švédském Stockholmu.

 

IPO společnosti Dropbox Inc.přichází na trh v době zvyšujícího se zájmu investorů o akcie technologických společností jejichž činnost je zaměřena na využití moderních technologických prvků s využitím internetu. Toto IPO Dropbox Inc (NASDAQ-DBX) bylo pozorně sledováno globálním investičním světem, kde je obrovsky vzrůstající zájem právě o akciové podíly ve společnostech tohoto typu jejichž hodnota přesahuje 1-2 miliardy USD. Toto kritérium plně splňuje právě tato společnost Dropbox Inc, kdy analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank předpokládají úspěšný růst ceny akcie této společnosti Dropbox Inc (NASDAQ-DBX)  na veřejném akciovém trhu s tím, že již v krátkodobém investičním horizontu by mohla tržní kapitalizace společnosti Dropbox Inc.dosáhnout hodnoty ve výši více jak 25 miliard USD. Podle tohoto předpokladu pak globální analytici akciového trhu stanovili průměrnou cílovou cenu akcie NASDAQ-DBX ve výši 49 USD za akcii.