Drone

Investoři spatřují růstový potenciál v akciích výrobců dronů

17.12.2018

Současný trend využití nejmodernějších poznatků vědy v letectví směřuje k značnému rozvoji bezpilotních letounů známých pod označením drone.

Tyto drony pak nacházejí své využití jak v civilním tak vojenském použití či jsou velmi užitečnými pomocníky záchranných složek ať u rychlé zdravotní pomoci, horských záchranářů či hasičů. V této oblasti pak převážně slouží jako monitorovací zařízení s využitím kamerového systému, ale rovněž jsou drony schopny na kratší vzdálenost přenášet předměty a v ojedinělých případech ve stádiu zkušebních testů i osoby. Armádní využití pro vojenské účely jako již těžkotonážní bezpilotní vzdušné stroje s využitím nejmodernější robotické výbavy jsou schopny díky dokonalému navigačnímu systému s kamerami nést střelné zbraně včetně raket apod.

Historie bezpilotních letounů alias dronů není až tak novodobá jak by se na první pohled mohlo zdát. První tyto pokusy dle historiků vědy a výzkumu lze již datovat do období 1.světové války v Evropě, kdy již v roce 1916 profesor Archibald Montgomery Lowa sestrojil průzkumný letoun bez pilota pro možnost fotografování  s názvem Aerial Target v překladu Vzdušný cíl.  Největšího rozmachu a vývoje dronů se tato část letectví dočkala v 80.a 90.letech minulého 20.století a to zejména díky armádní výrobě pro vojenské účely, kdy zprvu se jednalo o průzkumné bezpilotní stroje a následně se tato technika začala osazovat i zbraněmi. V této době tak například vznikl dron MQ-Predator, který již obsahoval raketové střely vzduch-země a z nedávné historie již 21.století je známo, že armáda USA od léta roku 2013 zahájila ostré testy bezpilotního letounu Northrop Grumman X-47B pro automatický start i přistání na vojenské letadlové lodi USS George H.W.Bush pod kódovým označením CVN-77.

Nejen pro vojenské účely, ale i pro civilní využití dronů platí jasná pravidla vycházející z podmínek dané legislativy konkrétního státu  v návaznosti na pravidla pro účastníky letového provozu. Například v USA tyto podmínky a provoz dronů na území Spojených států reguluje Federální úřad pro letectví FAA ( Federal Aviation Administration) . Právě s FAA nyní vede největší e-commerce obchodník společnost Amazon.com Inc.povolovací řízení pro možnost dosání zboží zákazníkům za využití dronů. V současnosti již doručování drony v USA ze strany Amazonu funguje, ale jen na kratší vzdálenosti a to tak, aby obsluha dronu měla s bezpilotním strojem optický kontakt. Do budoucna se uvažuje o plně automatickém doručování sklad – místo určení právě s využitím inteligentních samořiditelných dronů. Podle odhadů světových odborníků jak  osobní využití coby modelářské hobby tak monitorovací činnosti, záchrana či doručování je menšinovým podílem civilního využití dronů. Tito odborníci jsou přesvědčeni, že až 80 % dronů pro civilní sektor najde své využití v zemědělství pro automatické zavlažování, hnojení a ostatní ošetřování zemědělské produkce až po značnou část sklizně a plně automatizovanou přepravu této zemědělské produkce do skladu nebo přímo k odběratelům.

Na základě těchto skutečností pak i finanční svět včetně velkých světových investiční bank předpokládá značný potenciál růstu samotných výrobců dronů a to jak těch armádních tak zejména těch pro civilní průmyslové využití včetně budoucího vývoje dronů pro přepravu osob na kratší vzdálenosti. Z investorského hlediska pak analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank uvádějí následující akciové tituly, u kterých očekávají již v střednědobém tak zejména dlouhodobém investičním horizontu růst ceny jejich akcií umístěných na veřejném akciovém trhu prostřednictvím příslušných akciových burz :

AeroVironment Inc (NASDAQ-AVAV)

Společnost AeroVironment je zaměřena na výrobu a dodávky letadlových systémů pro UAV a střely pro vládní agentury. Společnost se také podílí na dodávkách elektrických vozidel. Má dva hlavní obchodní segmenty: bezpilotní letecké systémy a účinné energetické systémy. Cena akcie k obchodnímu dni 13.12.2018 byla na hodnotě ve výši 73,42 USD za akcii s dosavadním ročním posílením o + 33,76 % své předchozí ceny za posledních 52 týdnů.

Sony Corp (NYSE-SNE)

Společnost Sony Corporation je tradičním celosvětovým výrobcem elektronických zařízení a přístrojů pod svojí světoznámou stejnojmennou značkou Sony. Tato společnost rovněž v rámci své divize se zabývá vývojem a výrobou dronů pro civilní využití a to zejména s možností propojení dodávek své produkce, kterou osadí do vyráběných dronů. Cena akcie k obchodnímu dni 13.12.2018 byla na hodnotě ve výši 52,20 USD za akcii s ročním růstem ceny akcie o + 16,91 % své ceny za posledních 52 týdnů.

Dále pak na akciovém trhu v souvislosti s drony, dle sdělení ekonomických zpravodajů investoři při nákupu standardnách tzv. blue chipsových akciových titlů vycházejí i z toho, že i tyto obří společnosti se velkou měrou podílejí na využití dronů nebo i přímo na jejich výrobě jako například americká zbrojařská agentura Lockheed Martin Corp. (NYSE-LMT) nebo přední světový výrobce letadel Boeing Co. (NYSE-BA) jehož akcie k obchodnímu dni 13.12.2018 vykázaly roční růst ve výši 11,52 % své ceny a to i přes značné globální turbulence leteckého průmyslu a trhu s letadly. Mezi dosud největší výrobce dronů pro převážně civilní použití patří dvě firmy z Číny a to DJI a Yuneec International, avšak jsou plně ve vlastnictví výhradně čínských společností.