BTC a USD FX24

Hodnota Bitcoinu ještě více klesne nebo opět poroste ?

13.2.2018

Tato zásadní otázka ohledně vývoje směnného kurzu kryptoměny Bitcoin (BTC) a ostatních virtuálních měn zajímá nejen finanční stratégy, ale především samotné těžaře těchto měn. Aktuálně během evropského rána dne 13.února 2018, zhruba v čase 8:11 CET byl kurz měnového páru BTC/USD  v rámci obchodování GDAX na hodnotě ve výši 8.715,80 s dosavadním denním růstem BTC o + 3,85 % kurzu vůči USD.

 

Bitcoin sice tak zvaně  ztrácí půdu pod nohama a výrazně oslabil, ovšem to podle ekonomických zpravodajů a odborníků na virtuální měny neznamená, že klesne až na úplnou nulu bevo hodnotu se téměř nule blížící. Tuto svoji pozitivní vlastnost dokazuje právě v těchto posledních hodinách, kdy opětovně přilákal značnou část svých investorů na zpět a jeho směnný kurz vůči ostatním světovým měnám vzrůstá. Například kryptoměna Bitcoin (BTC) během evropského rána dne 13.února 2018, zhruba v čase 8:19 CET posílila v rámci tohoto obchodního dne vůči jednotné evropské měně euro (EUR) o + 3,08 % svého dosavadního denního kurzu na stav 7.152,70 EUR za BTC.

 

V prosinci roku 2017, kdy byl Bitcoin na vrcholu, označil Howard Wang, zakladatel Convoy Investment, bublinu digitálních měn za největší bublinu v historii. Dosavadní vývoj jeho tvrzení potvrzuje, hodnota měny od té doby klesla o více než 50 %. Tím se Bitcoin zařadil mezi další historické bubliny a mnoho z nich i překonal. Bitcoin se v závěru roku 2017 dostal až nad 19 000 USD (rok 2017 přitom začínal na 1 000 USD). Masivní nárůst ale dlouho nevydržel a měna prudce spadla. Nedávno Bitcoin klesl pod 7 000 USD a momentálně se pohybuje v rozmezí vzájemné směnné hodnoty vůči USD od 8 000 USD za BTC do 9.000 USD za BTC.

 

Podle Wangovy analýzy měl Bitcoin v nejvyšším bodě 89 krát větší hodnotu než na začátku . To je mnohem více, než měly ostatní bubliny, např. holandské tulipány (50krát), akcie v době internetové horečky (4,0krát) a akcie v době Velké hospodářské krize 1929 (2,8krát). Toto nadhodnocení by mohlo vyústit v ještě drsnější propad, zejména vezmeme-li v potaz, jak disproporční je současný pokles ceny k jejímu nárůstu. Bitcoin zatím od prosince ztratil -54 % hodnoty svého kurzu, ale ostatní bubliny "splaskly" mnohem více, než se nějakým způsobem vyrovnaly.

 

Akcie technologických firem v době internetové horečky spadly o 78 % (podle Technology Select Sector SPDR ETF se teprve nedávno úplně vzpamatovaly) a akcie během finanční krize spadly o 57 % své předchozí ceny. Wang nespecifikoval, jak hluboko bude ještě Bitcoin klesat. Napsal, že "Bitcoin je jako většina měn; má velmi malou hodnotu sám o sobě, stojí jen tolik, kolik je za něj někdo ochotný zaplatit, a proto se jeho cena odvíjí od vůle davu a dá se těžko předpovídat." Nicméně podle relativně nezaujatých analytiků a finančních stratégů investičních bank zejména kryptoměna Bitcoin (BTC) je pravděpodobně nový cyklický finanční nástroj digitálního věku jehož cyklus ovšem nelze vysledovat. Právě pro tuto svoji vlastnost může získat v příštím období ještě více investorů, kteří vyhledávají velmi rizikové obchody s giganticky vysokým ziskem, ale i ztrátou.