Fine Gold FX24

Cena zlata se stále pohybuje střídavě okolo hranice 1.300 USD/tr.u.

15.3.2019

 

Futures zlata již šestým dnem po sobě, zaznamenávají zvýšenou volitalitu své ceny a to střídavým překračováním cenové hranice 1.300 USD za trojskou unci.

 

Celkově však tato volatilita ceny zlata na komoditním trhu představuje nejdelší sérii denních sestupů a cenových vzrůstů za více než 2 roky. Dubnové zlato již v průběhu minulého týdne, který je označován jako desátý týden v pořadí letošního roku 2019 kleslo o 11,70 USD, tedy 0,9 %, na 1 287,50 USD za unci, zatímco nejaktivnější kontrakt byl na své nejnižší hodnotě od 24. Ledna 2019. Dle dat z Dow Jones Market Data to byl šestý denní pokles v řadě, což se naposled stalo 10. března 2017, kdy došlo k devíti-dennímu poklesu a  zlato tak celkově ztratilo 2,5 % své předchozí ceny.

 

Následně v průběhu nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako jedenáctý v pořadí cena zlata na komoditním trhu zaznamenala výraznější růst nad touto hrancí 1.300 USD za trojskou unci. Cena zlata se tak během středy 13.3.2019 dostala až na hodnotu ve výši 1.311,60 USD za trojskou unci. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 15.3.2019, zhruba v čase 7:17 CET se zlato obchodovalo v ceně již pod hranicí 1.300 USD za trojskou unci, avšak již v obchodním trendu opětovného růstu své ceny na hodnotě ve výši 1.299,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,35 % své předchozí ceny.

 

Opětovnému růstu ceny zlata mimo jiné přispěla včerejší situace na americkém akciovém trhu, kdy dle ukazatelů hlavních akciových indexů tohoto US trhu došlo k cenovému propadu akcií a to zejména obsažených v akciovém indexu S and P 500 a akcií technologických společností obchodujícíh prostřednictvím trhu NASDAQ na NYSE (New Yourk Stock Exchange).  Colin Cieszynski, hlavní tržní stratég v SIA Wealth Management řekl, že data, která ukázala pokles amerických výdajů ve stavebnictví o 0,6 % za prosinec, byla tím, co způsobilo hlavní pokles mezi akciemi. „Zdá se, že tyto údaje spolu s dalšími, jako např. nedávné známky slabosti v maloobchodních číslech, dokázaly v investorech vyvolat mírný strach,“ dodal. „A vzhledem k tomu, že jsou to ukazatele spíše se týkající americké domácí ekonomiky, zlato na ně moc nezareagovalo.“

 

V pátek dne 15.3.2019 tak futures klesly pod hranici 1 300 USD a dosáhly na své více než měsíční minimum, přičemž za týden poklesly o 2 %, což z tohoto údaje dělá nejvýraznější týdenní pokles od srpna. Zlatu v poslední době neprospívá zvýšená ochota investorů riskovat a také převážný nárůst globálních akcií a amerického dolaru. Všechny tyto faktory mají za následek jeho mírný sestup a zejména pak hodnota zlata a amerického dolaru se navzájem k sobě chovají inverzně. Aktuálně dne 15.3.2019, zhruba v čase 7:28 CET byla hodnota USD dle indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn na hodnotě ve výši 96,66 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,13 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Právě tento pokles hodnoty USD dle analytiků predikuje možnost růstu ceny zlata na globálním komoditním trhu.