Fine Gold FX24

Cena zlata opět stoupla

2.2.2018

Futures zlata již ve středu 31.1.2018 stouply, k nárůstu jim pomohl slábnoucí americký dolar )USD). Po rozhodnutí centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) , která oznámila, že ponechává úrokové sazby beze změny vzrostl zájem investorů o obchodování s investičním zlatem.

Krátkodobé úrokové sazby podle očekávání zůstaly nezměněny, ale banka zároveň očekává zesílení inflace a patrně sazby zvýší na své příští schůzi FOMC FED v březnu letošního roku 2018.. Únorové futures zlata před schůzí FED stouply o 3,60 USD ( o + 0,3 %) na 1 339 USD za unci. Za poslední měsíc stouplo zlato zhruba o +  2,3 % své ceny. Po schůzi FED se na chvíli vyhouplo nad 1 342 USD za trojskou unci, než zase kleslo pod 1 335 USD za trojskou unci. Avšak aktuálně během evropského pátečního dopoledne 2.února 2018 se komodita zlata obchodovala na hodnotě 1350,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,17 % své ceny.

Zlato na oznámení rozhodnutí ohledně sazeb víceméně inverzně kopírovalo reakci dolaru a dle dolarového  indexu DXY, který porovnává dolar s šesticí světových měn, ze začátku klesal, ale nakonec během středy 31.1.2018  stoupl o + 0,1 % na 89,272 USD  bodů. Volatilní americký dolar může mít dopad na atraktivitu aktiv, jejichž cena je určována v amerických dolarech dolarech. Aktuálně dne 2.2.2018, zhruba v čase 10:36 CET byla hodnota amerického dolaru dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) na hodnotě ve výši 88,80 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,15 % USD bodů.

Kromě sílícího amerického  dolaru  (USD) mohou být pro zlato nepříznivé stoupající úrokové sazby (a v důsledku toho stoupající výnosy z dluhopisů), zčásti kvůli tomu, že zlato nenabízí žádné výnosy. "I přesto, že prohlášení FED znělo sebevědomě, zvlášť pokud šlo o další vývoj inflace, nedozvěděli jsme se nic nečekaného," řekl Brien Lundin, editor v Gold Newsletter. "I když po zveřejnění výsledků schůze zlato oslabilo, nemyslím, že to je pro dlouhodobý trend nějak zásadní. Významné je dlouhodobé směřování dolaru," dodal.

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, že růst ceny zlata je právě ohraničen dalším zvyšováním úrokových sazeb v USA, kdy podle ekonomických zpravodajů existuje vysoká pravděpodobnost, že již nadcházející březnové zasedání klíčového výboru centrální banky USA – Federal Reserve Systém Federální výbor otevřeného trhu (FOMC FED – Fedreal Open Market Committee FED) tyto úrokové sazby opět posune výše. Tato skutečnost pak následně posílí USD vůči ostatním měnám a zejména v korelaci se zlatem může způsobit odliv zájmu investorů o zlata a pokles jeho ceny. Nicméně dle expertů na komoditní trhy v krátkodobém investičním horizontu lze považovat přetrvávající zvýšený zájem investorů o investiční zlata s pro růstovým trendem jeho ceny.