gold NP FX24

Cena zlata mírně klesla po posílení akciových trhů

29.11.2018

Ceny zlata mírně ztratily dřívější příjmy a mírně klesly poté, co došlo k posílení na akciových trzích a tím oslabilo poptávku po drahém kovu.

Americké akcie ve středu 28.11.2018 po projevu šéfa centrální banky USA pana Powella stouply díky nadějím, že se FOMC FED již odvrátí od rychlého a častého sledu zvyšování úrokových sazeb v USA. Americké akcie tak stouply, po nejhorším týdnu Díkuvzdání za posledních sedm let. Sílící americké akcie často odlákají investory od investic do drahých kovů, které jsou považovány za relativně bezpečné investice. Během obchodního dne 28.11.2018 tak výběrový akciový index Dow Jones (DJIA) připsal více jak 600 bodový jednodenní nárůst své indexové hodnoty.

Prosincové futures zlata  tak již během pondělí 26.11.2018 klesly o 80 centů (méně než 0,1 %) na 1.222,40 USD za trojskou unci. Během tohoto dne 26.11.2018 dokonce ovšem stouply až na 1.228,60 USD za trojskou unci. Za minulý týden, který je označován v kalendáři roku 2018 jako 47.v pořadí zlato stouplo o méně než 0,1 % své předchozí ceny. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne 29.11.2018 se komodita investičního zlata obchodovala, zhruba v čase 8:01 CET na hodnotě ve výši 1.225,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,13 % své ceny. Prosincové stříbro kleslo o 3,8 centů (0,3 %) na 14,205 USD za unci, po týdenním poklesu o 0,9 %.

Navzdory tomu, že zlato poslední dobou slábne, analytici v Goldman Sachs v pondělní zprávě tvrdí, že v přidání drahých kovů do portfolia vidí "přidanou hodnotu rozmanitosti." "Pokud americký ekonomický růst v příštím roce podle očekávání zpomalí, zlato bude silně profitovat z poptávky po bezpečných aktivech," a zlato může být "obzvlášť přitažlivé k obohacení portfolia, vezmeme-li v potaz, že americké dlouhodobé dluhopisy, tradiční bezpečná aktiva, mohou utrpět škody, pokud americká inflace neočekávaně stoupne," řekli.

Kromě toho dodali, že "čím dál tím víc centrálních bank vstupuje na trhy se zlatem, poprvé od roku 2012," a na trh již v cenách "reflektoval 10 z 12 zvýšení úrokových sazeb, které jsme předpovídali. Michael Armbruster, partner v Altavest uvedl, že: "obchodníci se zlatem teď vyhlížejí jakékoliv signály, že FED nemá v plánu dále zvyšovat úrokové sazby." Pokud by došlo k takovému posunu v monetární politice, mohlo by dojít k oslabení dolarového indexu a tím i hlavní brzdy pro zlato. Nicméně v dlouhodobějším výhledu většina analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank shodně uvádějí, že případná nadcházející nová globální finanční krize, která bude dle jejich úvah způsobena recesí americké ekonomiky a to do dvou let velmi výrazně zvýší poptávku po zlatě a to včetně ceny zlata. Odhady těchto odborníků dle sdělení ekonomických zpravodajů se pohybují okolo ceny zlata ve výši 1.400 USD za trojskou unci a to již v průběhu druhé poloviny příštího roku 2019.