Gold a FED FX24

Cena zlata mírně klesla, avšak ve výhledu poroste

24.1.2019

Ceny zlata ve středu 23.1.2019  mírně stouply a to díky slabému dolarovému indexu DXY, ale nárůst  cen některých akcií držel výraznější vzestup cen zlata na uzdě.

Únorové futures zlata  tak během středy dne 23.1.2019 stouply o 60 centů USD na trojskou unci  (0,05  % ceny) na hodnotu ve výši 1 284 USD za trojskou unci. Během středečního dne 23.1.2019  se ceny zlata pohybovaly mezi 1 277,70 USD a 1 286 USD za trojskou unci. Ovšem během čtvrtečního evropského dopoledne 24.1.2019 se již investiční zlato na globálním komoditním trhu pohybovalo v obchodním trendu medvědího trhu a zhruba v čase 10:32 CET je ho cena pohybovala na hodnotě ve výši 1.278,50 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,43 % své předchozí ceny. Momentální růst směnné hodnoty USD vůči ostatním světovým měnám se následně projevil i na zájmu investorů o zlato a jeho cena mírně klesla.

Dolarový index DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar s další šesticí hlavních globálních měn vykázal během čtvrtečního evropského dopoledne 24.1.2019 nárůst své bodové hodnoty a to o + 0,21 % své předchozí bodové hodnoty a dostal se na stav ve výši 96,33 USD bodů. Slabý dolar pak po většinou prospívá komoditám, které jsou v něm oceňované, protože je činí levnější pro držitele ostatních měn a pochopitelně i na opak, což je právě momentální stav na globálním komoditním trhu, kdy právě pokles cen je vlivem rostoucí směnné hodnoty USD. Smíšený pohled na ekonomické předpovědi a komplikace světového obchodu, včetně Brexitu, podle analytiků drahému kovu v již brzkém budoucnu bezesporu prospěje k zvýšenému zájmu investorů o jeho nákup a následně i k zvýšení ceny zlata na mezinárodním komoditním trhu.

Na americkém akciovém trhu nebyla situace jasná. Index Dow Jones Industrial Average sice stoupl díky sérii příznivých čtvrtletních zpráv od významných společností a odvedl tak pozornost od zlata, ale ostatní akcie byly v minusu. „Stále se objevuje dostatek zpráv, které hýbou trhy a podporují cenu zlata. Aby toho nebylo málo, celková dluhová situace ve světě nevypadá nejlépe a to posílilo poptávku po fyzickém zlatu ze strany některých centrálních bank," řekl Naeem Aslam, vrchní tržní analytik v Think Markets UK. Zejména upozornil na 22% nárůst nákupu zlata v roce 2018 ze strany Ruska oproti stavu před rokem. „Pokud poptávka bude nadále sílit podobným tempem, cenu zlata to podpoří ještě znatelněji," dodal Aslam.

Zlato už na začátku týdne podpořila zpráva od Mezinárodního měnového fondu, který snížil svou předpověď pro světový ekonomický růst pro rok 2019. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank v napojení na ekonomické zpravodaje se lze domnívat, že cena zlata již v krátkodobém investičním horizontu opět překročí svoji psychologicko-cenovou hranici nad 1.300 USD za trojskou unci a to s cílem trvalého růstu. Nejen obavy z vývoje globálního ekonomického růstu a jeho potencionální zpomalení růstu či dokonce jeho stagnace až i možného poklesu jsou zásadní faktory ovlivňující cenu zlata, ale dle analytiků jsou to i otázky ohledně bezpečnostního vývoje ve světě s ohledem na vzrůstající napětí ve Venezuele, nedořešenou situaci v Sýrii, trvající napětí ve východní části Ukrajiny a v neposlední řadě značné bezpečností riziko plynoucí z emigrační vlny do Evropy. Všechny tyto faktory pak nahrávají předpokladu zvýšeného a trvalého růstu cen zlata na globálních komoditních trzích a to již v průběhu letošního roku 2019.