AUR FX24

Cena zlata klesá kvůli sílícímu americkému dolaru

23.2.2018

Ceny zlata již od úterý  20.února 2018 počaly klesat a tato komodita směřovala k nejprudšímu dennímu propadu za více než rok. Aktuálně dne 23.2.2018, zhruba v čase 8:47 CET se obchoduje v ceně 1.328,60 USD za trojskou unci a udávala dosavadní denní  propad o – 0,32 % své ceny.

Současný vývoj obchodování se zlatem odráží dle analytiků aktuální vývoj hodnoty amerického dolaru (USD) jako hlavní komoditní měny, která zaznamenává růst své směnné hodnoty na devizovém trhu. V průběhu evropského pátečního rána dne 23.2.2018, zhruba v čase 8:51 CET byla hodnota USD dle dolarového  indexu DXY (US Dollar Currency Index) na hodnotě ve výši 90,03 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,32 % své předchozí bodové hodnoty.

Futures zlata již během úterý dne 20.2.2018 spadly o 23,20 USD (1,7 %) na 1 333,10 USD za unci a zlato tak utrpělo největší denní propad od prosince 2016, kdy se propadlo o 33,90 USD. Futures stříbra mezitím spadly o 23 centů (1,4 %) na 14,480 USD za unci. Drahé kovy oslabily kvůli sílícímu dolaru. Silný dolar škodí komoditám, které jsou v něm oceňované, protože je činí dražší pro držitele jiných měn.

Minulý týden přitom  obchodování s investičním zlatem zaznamenalo nejprudší týdenní nárůst za více než rok, když se přiživilo právě na propadu amerického dolaru (USD), který  trval již pár předcházejících měsíců. Trend růstu směnné hodnoty USD dle finančních stratégů je ovlivněn investorskou náladou, kdy investoři po středečním dne 21.2.2018 zápisu z posledního jednání centrální banky USA FOMC FED nabyli pevné přesvědčení, že již na příštím zasedání FEDu dojde k dalšímu zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

Peter Hug, ředitel globálního obchodu v Kitco Metals Inc., řekl, že pozornost směřovaná na rostoucí americký státní dluh, který může posílit výnosy z dluhopisů zlatu také neprospívá.  Podle něj za poklesem zlata stojí i nízká účast na trhu, mnoho tradiční kupců z Asie stále oslavuje lunární Nový rok. Rizikovější aktiva  a to US akcie se jinak držela spíše v plusu dle ukazelů akciových indexů US trhu, kdy výběrový akciový index DJIA (Dow Jones Industrial Average) se přiblížil opět své bodové hranici 25.000 bodů a uzavřel obchodní den 22.února 2018 na stavu  24.962,48 bodů.

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, že volatilita ceny zlata i nadále zůstane relativně vyšší, avšak s možným potencionálem růstu ceny s ohledem na možný propad směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR). Podle ekonomických zpravodajů pokles měny EUR se očekává v druhé polovině měsíce března pokud FOMC FED v USA zvýší úrokové sazby. Rovněž k možnému propadu měny euro může dojít v případě výsledku parlamentních voleb v Itálii, které dopadnou ve prospěch euroskeptiků. Následně dle expertů finančního trhu lze předpokládat vyšší zájem evropských bank a investičních společností fixovat stávající kurz eura vůči americkému dolaru ve formě investic do zlata což potencionálně by mohlo představovat růst cen zlata na globálním komoditním trhu.