BTC a USD FX24

Bublina digitálních měn uchází ?

18.1.2018

Pokles v ceně digitálních měn začal před Vánoci a začal sílit po rostoucích obavách, že by vlády mohly zasáhnout a začít regulovat nově vzniklé odvětví. Cena Bitcoinu  (BTC) ve středu  17.1.2018 klesla pod 10 000 USD, na polovinu maxima z minulého měsíce.

Ostatní kryptoměny padaly ještě rychleji. Měna Ripple, která byla co do hodnoty druhá po Bitcoinu, ztratila více než dvě třetiny z rekordu, kterého dosáhla na začátku ledna letošního roku 2018."Většina lidí kupuje Bitcoin ne proto, že by věřila, že z něj bude nová globální měna, ale protože očekávají, že jeho cena poroste," uvedli v nótě ekonomové z Capital Economics. "Kryptoměny momentálně splňují všechny klíčové znaky spekulativní bubliny a my očekáváme, že praskne.", uvedli títo odborníci.

Olej do ohně přilily zprávy, podle kterých se vlády po celém světě budou snažit omezit obchodování s virtuálními měnami. Jihokorejská vláda uvedla, že zvažuje uzavření burzy virtuálních měn, které se objevily za poslední rok. Většina jihokorejských investorů zpanikařila a zbavila se všech Bitcoinů i dalších kryptoměn. Čínská vláda už zavřela burzy v zemi a nedávno se objevily zprávy, že má v plánu další kroky proti online obchodování a těžení Bitcoinu. V USA už došlo k zavření některých menších burz jako například Bitconnect.

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronuických peněz, což je novodobý druh měny po tažmo platebního prostředku jako takového nesoucí charakter peněz. Zajímavostí pro občany České republiky může být, že z hlediska zákona o daních se v tomto,případě digitálních měn nebo také označení kryptoměn nejedná o měnu jako peníze, ale o věc. Pochopitelně i v tomto ohledu jistě legasklativa ČR v budoucnosti pokročí nicméně nyní je pro investora stále důležité legální nabytí této věci ve smyslu zákona, avšak zisk vytvořený v BTC a jeho případné zdanění je nyní předmětem diskuzí legislativců a daňových odborníků. Avšak některé státy světa již obchodování s kryptoměnami zakázaly či reálně zákaz zvažují jako jsou Čína a v poslední době i Jižní Korea. Mezi kryptoměnami je nejrozšířenější virtuální měna Bitcoin (BTC).

 Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

V minulém roce trh zaplavily desítky kryptoměn. Pokud šlo o Bitcoin, investoři předpokládali, že by se z něj mohl stát nový druh aktiva zcela mimo dosah vlád, něco jako "digitální zlato". Nicméně investice do virtuálních měn dalece přesáhly jejich skutečnou využitelnost. Například Ripple má usnadňovat finančním institucím přesun peněz do zahraničí, ale pouze několik málo institucí tuto měnu doopravdy využívá. Aktuální dnes není to, že by se trh s kryptoměnami zhroutil a směřoval do zániku, nýbrž tento trh reaguje jen na obavy svých investorů, kteří tento trh s virtuálními měnami tvoří a prochází svoji korekcí cen a hledání takzvaného dna svých kurzů. V průběhu evropského dopoledne 18.ledna 2018, zhruba v čase 11:21 CET se na GDAX měna Bitcoinu  (BTC) vůči americkému dolaru (USD)obchodovala  již v kurzu 11.270,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem o + 8,89 % kurzu.