GBP BoE FX24

Britská libra stoupla nejvýše od Brexitu

16.1.2018

Národní měna evropské ostrovní země Spojeného království Velké Británie a Severního Irska britská libra (GBP) v pondělí  dne 15.ledna 2018 poprvé od hlasování o vystoupení Velké Británie z Evropské unie (Brexit) stoupla nad hranici 1,38 USD díky slábnoucímu dolaru a sílícím nadějím, že by členové EU dali přednost "měkkému" brexitu.

V pátek dne 12.ledna 2018 britská libra zaznamenala nejrychlejší nárůst oproti dolaru za poslední čtyři měsíce po zprávě, že Nizozemsko a Španělsko jsou ochotné uzavřít dohodu, která by Británii umožnila zůstat ve volném evropském trhu. Představitelé obou zemí posléze zprávu popřeli, ale podle analytiků se vyjednávání o brexitu začíná stáčet ve prospěch Británie.

"Až doteď se ostatní země EU snažily Británii odchod znepříjemnit jak to jen šlo," řekl vrchní stratég v ACLS Global Marshall Gittler. "Pokud se ukáže, že usilují o oboustranně výhodné vyřešení situace, mohlo by to pro libru mnoho znamenat," dodal a odkázal se na zprávu agentury Bloomberg, podle které lucemburský premiér nabádal k pragmatismu a snaze omezit negativní dopady odchodu Británie pro obě strany.

Podle dalších analytiků libře pomohl i průlom ve vyjednávání vládní koalice v Německu. Kancléřka Angela Merkel je trhem vnímána jako přítel Británie a jako někdo, kdo se bude snažit dosáhnout vzájemně výhodné dohody. Britská libra (GBP) tak během pondělí 15.ledna 2018 stoupla až na vzájemný směnný kurz měnové páru GBP/USD ve výši 1,3819 USD za GBP s denním růstem GBP o +  0,6 % kurzu.  Oproti jednotné evropské měně euro (EUR) pak britská  libra jen mírně klesla a to  o -0,1 % denního kurzu  na 88,89 pencí za euro.

Po propadu v roce 2016 byl rok 2017 pro libru nejúspěšnější za poslední desetiletí. To zejména díky posunu ve vyjednávání o brexitu a nad očekávání dobrým ekonomickým datům. Zároveň ekonomičtí zpravodajové na základě informací analytiků uvádějí, že za posílením britské libry vůči americkému dolaru je i fakt, že americký dolar zaznamenal výraznější globální pokles své hodnoty. Aktuálně během evropského dopoledne 16.ledna 2018, zhruba v čase 9:14 CET se měnový pár GBP/USD obchodoval na Forex trhu v kurzu 1,379 USD za GBP s denním růstem GBP o + 0,01 % kurzu vůči USD.