BRL 2

Brazilský real bude po dosažení 31-měsíčního minima dále klesat

30.8.2018

Brazilská měna a to brazilský real (BRL) již ve čtvrtek minulého týdne 23.8.2018 klesl na 31-měsíční minimum oproti americkému dolaru.

 

Dle analytiků, kteří již v závěru minulého týdne předpověděli, že může pokračovat brazilský real (BRL) v poklesu,kdy se pohybuje  nebezpečně blízko historického minima tak jejich předpověď se naplnila a brazilský real vůči ostatním měnám poklesl a zejména vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně během evropského odpoledne 30.srpna 2018 se tento měnový pár USD/BRL zhruba v čase 13:20 CET obchodoval na Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu ve výši 4,106 BRL za USD.

 

Nervozita na rozvojových trzích způsobená silnějším americkým dolarem a zesílená měnovou krizí v Turecku si již minulý a tento týden týden vybrala svou daň i na brazilské měně. V říjnu letošního roku 2018 se v Brazílii konají prezidentské volby a nejistota ohledně výhry kandidáta příznivého pro investory způsobila zájem o zahraniční měny a real se tak zřejmě nevzpamatuje z rozmezí 4 – 4,20 brazilské realu za amerického dolar, řekl Gustavo Rangel, hlavní ekonom ING pro Latinskou Ameriku.

 

Dle informací z FactSec brazislá měna již v minulém týdnu za čtvrtek dne 23.8.2018 klesla o 5 %, což navýšilo její celkový pokles za tento rok na 24%. Ve středu 22.8.2018 se dokonce jeden dolar obchodoval za 4,0415 brazilského realu, avšak o den později a to ve čtvrtek 23.8.2018 to už bylo 4,1189 BRL za USD. Podobné hodnoty zde nebyly od ledna roku 2016, kdy bylo dosaženo historického maxima tohoto měnového páru. Současný směnný kurz těchto měn USD/BRL ve výši 4,106 BRL za USD, který se obchodoval okolo evropského začátku odpoledne dne 30.8.2018 odráží velmi mírné denní posílení brazilského realu o + 0,01 % kurzu vůči americkému dolaru.

 

Pokles měny tento a minulý týden byl způsoben zejména novými volebními průzkumy, které ukázaly silnou podporu pro bývalého prezidenta, v tuto chvíli uvězněného Luize Inácio Lula da Silva, kterému technicky vzato není dovoleno se účastnit volebního souboje. Podporu rovněž získal pravicový kandidát Jair Bolsonaro a environmentalista Marina Silva. Průzkum nicméně neukázal dobrý výhled pro kandidáta příznivého pro trh, Geralda Ackmina. První kolo prezidentských voleb je naplánováno na 7. října, s finálním termínem 28. Října. Analytici rovněž vyzdvihli, že centrální banka má pro případ intervence k dispozici 50 miliard USD v zahraničních rezervách. Bankéři začali s podporou brazilského realu již začátkem tohoto léta 2018.